aylu-dijital-logo

Organik Arama Nedir ve Nasıl Yararlanılır?

organik-arama-nedir-ve-nasil-yararlanilir

Organik arama nedir, çevrimiçi görünürlüklerini artırarak hedef kitlelerine erişimi hızlandırmak isteyen tüm ölçekte işletmeler için güçlü bir araçtır. Organik arama nedir,  organik aramanın ne olduğunu, neden önemli olduğunu, organik arama sonuçlarının nasıl sıralanacağını, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)’nu, organik arama ve ücretli aramanın farkını, organik aramayı optimize eden en iyi araçlardan bazılarını ele alacağız.

Organik Arama Tüyoları

Nasıl Yararlanılır ?

Nasıl yararlanılır?  Arama motoruna bir sorgu yazdığınızda, sorguyla alakalı, ilgi ve önem sırasına göre eğer marka yada ürününüz veya şirketiniz bu sonuçlarda yer aldıysa yararlarını açıkça görebilirsiniz. 

 

Ancak hala sizinle ilgili içerikler ve web sayfanız arama motorlarında yer almıyorsa makalemizi başından sonuna kadar okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Organik arama sonuçları nelerdir?

 

Bir arama motoru sorgusuna yanıt olarak sıralanan ücretli veya ücretsiz olan web sayfaları organik arama sonuçları olarak bilinir. Organik arama, potansiyel müşterilere ulaşarak web sitesi trafiğini artırmanın harika bir yoludur. 

 

Arama motoru sonuç sayfaları (SERP)’nda “Sponsorlu” veya “Reklam” olarak işaretlenen, genellikle sayfanın üstünde veya altında görünen web sayfaları organik arama sonucu değildir.


Bir web sitesi organik arama sonuçlarında ne kadar üst sıralarda yer alıyorsa, potansiyel müşteriler tarafından görülme olasılığı da o kadar yüksektir.

 

Organik arama neden önemlidir?

 
Organik arama, işletmelerin potansiyel müşterilerine ulaşırken web sitesi trafiğini artırmasına yardımcı olarak işletmelerin dijital pazarlama stratejisinin önemli bir parçasını oluşturur. Organik arama, işletmelerin marka bilinirliğini arttırırken güvenilirliği oluşturmasına da yardımcı olur. Potansiyel müşterilerin ücretli arama sonuçlarına göre organik arama sonuçlarına tıklama ve güvenme olasılıkları daha yüksektir. Organik arama sayesinde artan güvenilirlik, potansiyel müşteri yaratmak için mükemmel bir yol olduğunu kanıtlıyor.

 

Organik arama sonuçlarının teknik olarak ücretsiz olduğu ve kullanıcıların bunları doğal olarak bulduğu göz önüne alındığında, işletmelerin, ücretli arama sonuçlarının gerektirdiği şekilde onları görünür kılmak için sürekli olarak para yatırması gerekmez. Sonuç olarak, işletmeler web sitelerine zaman içinde ücretli aramaya oranla daha düşük bir maliyetle daha fazla trafik çekebilir.

 

Organik Aramada Nasıl Sıralanırsınız?


Organik arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak kolay bir iş değildir. Çok fazla çalışma ve özveri gerektirir. Arama motorlarının kendilerinden karmaşık algoritmalar tarafından belirlenen organik arama sonuçlarında sıralanmanın çeşitli yolları vardır. Bu algoritmaların dikkate aldığı faktörler arasında web sayfasının kalitesi, içeriğin arama sorgusuyla ilgisi, web sayfasına geri bağlantı sayısı ve web sitesinin genel otoritesi yer alır.


En büyük avantaj, sizi arama motoru sonuç sayfaları (SERP)’nda sıralamanın en etkili yollarında yönlendirecek olan arama motoru optimizasyonuna (SEO) odaklanmaktır. İşletmelerin organik arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alabilmeleri için web sitelerini yukarıda belirtilen faktörlere göre optimize etmeleri şarttır. Aksi takdirde, rakipleri arasında hiç şansları yoktur.

 

Organik Arama Faktörleri


Organik Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) bir tür organik pazarlamadır. Bir web sitesini organik arama sonuçlarında daha görünür hale getirmek için uyumlandırma işlemidir.

 

SEO, işletmelerin daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmasına, marka bilinirliği oluşturmasına, dönüşümleri artırmasına yardımcı olduğundan, herhangi bir dijital pazarlama stratejisinin önemli bir parçasıdır.

 

İşletmeler için SEO’nun önemi, hedef kitleleri için yararlı, alakalı, ilgi çekici ve yüksek kaliteli içerik oluşturmaktır. Ne kadar çok insan onu yararlı bulursa, okumaktan zevk alırsa, Google’ın algoritmasının sizi “ödüllendirme” olasılığı o kadar artar. İçeriği değerli kılmak için yararlı ipuçları sunarak anlaşılır araştırmalar veya istatistikler sağladığından emin olabilirsiniz. Sayfanın içeriği de başlıkla alakalı olmalıdır.

 

İçerik, tek başına yüksek kaliteli içerik oluşturmak yeterli değildir. Ayrıca arama motorlarını sitenizin İnternet’teki en alakalı içeriği içerdiğine ikna etmeniz gerekir. Daha üst sıralarda yer almak, SEO’nun en önemli unsurlarından biridir, bu nedenle anahtar kelimelerle optimize edilmelidir. *Anahtar kelimelerin devreye girdiği yer burasıdır. Anahtar kelimeler seçilirken müşterinin nasıl aramayı tercih ettiği dikkate alınmalıdır. Hedeflenen anahtar kelimeler ne kadar alakalı olursa, kullanıcıların web sayfasını bulma ve sıralamada yükselme şansı o kadar artar.

 

Ayrıca işletmeler, web sitelerinin gücünü ve sıralamasını iyileştirmek için sitelerine yüksek kaliteli bağlantılar oluşturmaya odaklanmalıdır. Bu geri bağlantıların “sağlıklı” olması, yani spam sitelerinden gelmemeleri önemlidir. Google, güvenilir olup olmadığını belirlerken diğer önemli sitelerin içeriğe bağlantı verip vermediğini dikkate alır. *Geri bağlantılar bir web sitesi için öneri gibi görülür.

 

SEO, sonuca ulaşması zaman alan uzun vadeli bir süreçtir. Ancak, web sitesi trafiğini artırmanın, potansiyel müşterilere ulaşarak uzun ömürlü marka bilinirliği oluşturmanın harika bir yoludur.

 

En başarılı SEO stratejisine sahip olmak için işletmelerin, tıklama sayısı, sayfada geçirilen süre, hemen çıkma oranı ve daha fazlası gibi metrikleri izlemesi ve izleyicilerinin içeriklerine verdiği tepkiler hakkında bilgi edinmesi gerekir. Bu ölçümler gelecekteki SEO çabalarına rehberlik etmektedir. Bu ayrıntılı içgörüler, markaların müşterilerinin tam olarak ne istediği ve neye ihtiyaç duyduğu konusunda onları bilgilendirerek stratejilerini yenileyerek geliştirmelerini sağlar.

 

Bu veriler takip edilerek, işletmelerin en ilgili kullanıcılarını belirlenerek iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturmak için daha alakalı içerik sunmak üzere bu bilgilerden yararlanmasına olanak tanır. Kullanıcı deneyimi, SEO’da bir başka büyük faktördür. Örneğin, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almak için en iyi SEO uygulaması, mobil kullanıcıların olumlu bir deneyim yaşamasını sağlamak için web sitesinin mobil cihazlar için optimize edilmesini sağlamaktır. Kullanıcı deneyimine her zaman öncelik verilmelidir; olumlu bir izlenim, siteden ayrılma olasılıklarının çok daha düşük olduğu anlamına gelir.

 

SEO ile kullanıcı deneyimini iyileştirmenin diğer yolları, net başlık etiketleri ve anahtar kelime kullanımı ve fotoğrafları herkes için erişilebilir kılmak için alt etiketleme ile bilgilerin bulunmasını kolaylaştırmaktır. Müşteriler muhtemelen tekrar tekrar geri döneceklerinden, tüm bu önlemlerin uygulamaya konulması bir web sitesinin elde tutma oranını artırmalıdır.

 

SEO’nun yerelleştirmeye yaptığı vurgu, müşteri deneyiminin olumlu gelişimini de etkiler. SEO içgörüleri, her bir müşterinin deneyiminin kendilerine göre daha özel hale getirilmesi için yerelleştirme stratejileri konusunda bilgi sağlayabilir.

 

İnternette Organik Arama ve Ücretli Arama


Ücretli arama sonuçları, arama motoru sonuç sayfalarında “Sponsorlu” veya “Reklam” olarak işaretlenen sonuçlardır. İşletmeler tarafından ödenir. Ücretli oldukları için arama motoru sonuç sayfalarında genellikle organik arama sonuçlarından daha yüksek görünürler.

 

Organik arama ve ücretli arama arasındaki temel farklar şunlardır:
Zamana bağlı maliyet: Ücretli arama sonuçları yalnızca ödeme yapılırken görünürken, organik arama sonuçları üzerinde çalışıldıktan sonra uzun süre görünebilir. Ayrıca, SEO kaliteli müşteri adaylarını cezbettiğinden, potansiyel müşterileri gerçek müşterilere dönüştürmek için daha fazla fırsat sağlayarak kazancı artırır.

 

Süre: Organik arama sonuçları üzerinde çalışarak sonuç elde etmek daha uzun sürerken, ücretli arama çok daha hızlı ödül getirir. Ücretli reklamlar yayına girer girmez sonuçlar görülebilir.

 

Güvenilirlik: Organik arama sonuçlarının ilk sayfasında görünmek, insanların web sayfasına güvenini artırır. Ücretli reklamların arkalarında para olduğu için arama sonuçlarının en üstünde göründüğü açıktır. Bazı kullanıcılar doğrudan organik arama sonuçlarına bakmayı ve ücretli sonuçları tamamen atlamayı tercih ediyor.

Erişilebilirlik: Organik arama trafiğinin zaman içinde daha düşük maliyetli olmasıyla, daha kısıtlı bütçeye sahip işletmeler için daha erişilebilir olabilir. Temel içerik yazımı ve web sayfası optimizasyonu gibi SEO’nun bazı unsurları, profesyonel bilgi sahibi olmadan site sahibi tarafından bile yapılabilir. Ancak, genellikle bir SEO uzmanı tarafından yapıldığında daha iyi performans gösterir. Tek başına bir PPC (Ödemeli Reklamcılık) kampanyası yürütürken, işinize zarar verme riski, tek başına temel SEO yaparken olduğundan daha fazladır çünkü PPC, arama motoru sonuçlarında reklam göstermek için her zaman ödeme gerektirir.

 

Otorite: Organik arama sonuçlarında görünmek için SEO taktiklerini kullanmak, işletmelerin hedef kitlelerine göre hazırlanmış konulara odaklanan yüksek kaliteli içerik oluşturacağı anlamına gelir. Bu nedenle, alanında uzman kişiler tarafından markalarının itibarını artırmaya yardımcı oluyorlar ve bu da marka otoritesine katkıda bulunuyor.

 

İlişki kurma: Organik aramaya odaklanmak, işletmelerin hedef kitlelerine yüksek değerli ve ilgi çekici içerik sağlayarak, tam olarak ihtiyaç duydukları (ve aradıklarını) vererek, onlarla bağlantı kurmasına ve ilişkilerini geliştirmesine yardımcı olur.

 

Hedefleme: Ücretli reklamlar, işletmelere kişileri konum, yaş, cinsiyete göre gelişmiş hedefleme seçenekleri sunar. Reklamlar, farklı kitle türleri için özel olarak oluşturulabilir, böylece hedef kitle grupları yalnızca kendileriyle alakalı reklamları görüntülerler.


SERP: Organik Arama Sonuçlarını Anlamak


SERP, “arama motoru sonuç sayfası” anlamına gelir. Bir arama sorgusuna yanıt olarak görülen sayfadır. SERP, organik arama sonuçlarını ve ücretli arama sonuçlarını içerir. SERP dinamik bir görüntülemedir ve hızla değişebilir. İşletmelerin en son trendlerden haberdar olmaları ve konumlarını anlamaları için SERP’i izlemeleri önemlidir.

 

SERP, SEO çabalarının başarısını ölçmenin en net yollarından biridir. İşletmeler, SERP’deki organik arama sonuçlarında web sitelerinin nasıl performans gösterdiğini izleyebilir, bu da iyileştirilmesi gereken alanları belirlemelerine yardımcı olur.

 

Organik Aramayı Optimize Etme Araçları


İşletmelerin web sitelerini organik arama için optimize etmelerine yardımcı olabilecek bir dizi araç vardır. Bu araçlar, işletmelerin organik anahtar kelimeleri belirlemesine, organik arama sonuçlarında web sitesi performansını izlemesine, öne çıkma ve etki oranlarını, diğer ölçümleri izlemesine ve rakipleri analiz etmesine yardımcı olabilir.

 

Google Arama Motoru, organik aramayı optimize etmek için harika bir araçtır. İşletmelere yukarıdakilerin tümünün yanı sıra web sitelerini arama motoru sıralamalarını engelleyebilecek herhangi bir hata için izleme ve düzeltme yeteneği sağlar. Sitenizin Arama trafiğini ölçmenize yardımcı olur ve grafiklerdeki tüm verileri erişilebilir kılar.

 

Bir diğer güçlü araç Ahrefs’tir. İşletmelerin rekabeti analiz etmesine ve çok daha fazlasının yanı sıra iyileştirme alanlarını belirlemesine yardımcı olur. Web sitesi optimizasyonunu sağlarken ihtiyacınız olan her şeyin bir arada olduğu SEO platformudur. İnterneti tarar ve veri analizini erişilebilir hale getirir.

 

Artık organik aramanın faydalarını biliyorsunuz, web sitenizi bu şekilde optimize etmeye başlayarak büyüme elde edebilirsiniz. Aylu Dijital Pazarlama, Sosyal Medya ve Reklam Ajansı olarak doğru stratejiyle, organik aramaları en etkili şekilde kullanarak markanızın birkaç adım önde olmasını sağlıyoruz.

 

Rakipleriniz başarılarını (ve başarısızlıklarını) analiz ederek muazzam miktarda değer toplanabilir. Pazardaki büyümeyi sağlam temellendirmek için analize yatırım yapmak önemlidir. Hem denemeniz gereken hem de kaçınmanız gereken fikirler üretmek konusunda birçok şekilde kazanç sağlayabilir.

 

Rakiplerinizi anlamak; nereleri geliştirebileceğiniz ve kendinizi neye karşı ölçmeniz gerektiği konusunda size kritik bilgiler verecektir. Kullanıcı tabanınıza katılmasını istediğiniz kişilerin ilgisini çekmek için rakip uygulamaları bilmek ve anlamak önemlidir.

 

Bu nedenle, mobil reklam kampanyanızı oluşturmaya başlamadan önce, stratejiniz için etkili bir rakip analizi yapmaya yönelik bazı uzman ipuçlarını burada bulabilirsiniz. İyi bir rakip analizinin anahtarlarına ve uygulamanızın başarılı olmasını sağlamak için bundan nasıl yararlanabileceğinize bakacağız.

 

aylu-dijital-logo
Tüm Hakkı Saklıdır. © 2022 AYLU.NET